RSS новин та анонсів на LvivStory.com
Виставка витинанки "Сонцеіній"

2010-01-02
2 січня 2010 о 15.00 у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львов відбудеться відкриття виставки витинанки Дарії Альошкіної.

Витинанка – знак і оберіг повсякденності

Перші паперові прикраси, які можна вважати своєрідними аналогами традиційних українських витинанок, виникли у Китаї, у зв'язку з винайденням та розповсюдженням там паперу. Письмові джерела VII-XII ст. розповідають, що напередодні свята весни китайки наклеювали на вікна своїх будинків графічно чіткі паперові візерунки "чуанхуан", які виготовляли взимку. Це були, переважно, одноколірні зображення божеств, духів, героїв народних легенд, драконів, феніксів, квітів, винограду, метеликів, риб тощо. Витинали їх ножицями та маленькими ножами з вражаючою філігранністю. Завдяки простоті виготовлення та високим художнім якостям ці витинанки стали відомі й сусіднім народам.

В Україні, Словаччині, Польщі, Росії та Білорусії мистецтво витинання набуло розквіту наприкінці XVIII сторіччя. Важко було знайти у той час сільське житло без чудових мережаних паперових прикрас. Маленькі витинанки – "квіточки", "зірнички", "віночки" - діаметром 4-5 сантиметрів наклеювали на рами образів та вікна, більші витинанки – "вазони" "дерева життя" – розміщували вздовж стелі, на стінах, печі.

А ще брали довгі смужки паперу й вирізали візерунки, подібні на мережану тасьму, й ними оздоблювали полички у шафах, кухонні меблі та підвіконня. Тому в оселі було завжди охайно та святково. Але, звісно, через деякий час паперові прикраси забруднювались, припадали пилюкою, тому й виготовляли нові витинанки навесні перед святами, коли селяни, за звичаєм, білили хату.

У витинанках виявлялись естетичні уподобання, спостережливість, почуття смаку та гармонії обдарованих самодіяльних майстрів. Окремі прийоми витинання шліфувались з часом і передавались від бабусі до онуки, тому цей вид народного ужиткового мистецтва зберіг і доніс до нас високу орнаментальну культуру наших предків. У наш час, коли професійні митці та художники-аматори дедалі частіше звертаються до народних джерел, спостерігається нова хвиля зацікавлення витинанкою, про що свідчать і виставки останніх років.

Особисто для мене витинанка не виконується спеціально як задуманий художній твір, а скоріш як вираження внутрішнього настрою та емоційного переживання. Не прагну відтворити певний візерунок, а витинаю уявлену в думці ідею, сповнену власними віршами.

 Дарія Альошкіна

www.salomeamuseum.lviv.ua


Previous year   Previous month Березень 2020 Next month   Next year
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Сьогодні: 2020-03-30
Веб-портал створений за сприяння
Центру культурного менеджменту і
Творчої майстерні "Штука" та
за підтримки Управління культури
та туризму Львівської міської ради.
ГО 'Творча майстерня 'Штука' Львів відкритий для світу Львівська міська рада Центр культурного менеджменту © LvivStory.com, 2007-2020. Усі права застережено.
Використання матеріалів можливе лише з гіперпосиланням на веб сторінку www.lvivstory.com.
Думка редакції може не збігатись з думкою авторів.
Редакція не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Powered by siteGist CMS - Web Content Management System