RSS новин та анонсів на LvivStory.com
Епідемія вразила львівські аптеки...

2009-11-09

Епідемія грипу в Україні показала повну неспроможність влади реагувати на надзвичайні ситуації і повну незахищеність наших громадян. Ця влада настільки знахабніла, що рекомендує українцям у ХХІ столітті самим подбати про себе і, як в середньовіччі, взяти в руки голку, нитку, марлю і пошити собі пов’язки. Вона не має жодних докорів сумління, і вже знайшла винних – фармацевтів. Про їхнє бажання нажитися на горі людей ми чуємо з вуст чиновників вищих рангів вже тиждень з усіх телеканалів України. Але чомусь ця влада  мовчать про те, що саме вона впродовж вісімнадцяти років незалежності руйнувала українську фармацевтичну галузь, продаючи фармацевтичні заводи, закриваючи склади, які мали резервні запаси асортименту сезонних препаратів, руйнуючи систему комунальних аптек.

Більш, ніж півтора роки місто спостерігає за відчайдушними заходами фармацевтів комунальних аптек області, які періодично страйкують під стінами Обласної ради, захищаючи своє право на існування і відстоюючи статус юридичної особи. Заручившись підтримкою Обласної ради, тіньові «грошові мішки» намагаються поглинути комунальний сектор з метою встановлення своїх «правил гри» на фармацевтичному ринку Львівщини.  Спроба знищення аптек комунальної власності має і інший бік, не менш важливий: йдеться про їх вигідне розташування в центрі міста і мікрорайонів. На цьому місці можна відкривати не тільки приватні аптеки, але й ресторани, фастфуди, розважальні заклади - все те, що сьогодні приносить великі прибутки.

Жертвою такої ситуації стала одна з найстаріших аптек Львова – аптека «Під Фемідою», що на вулиці Дорошенка 36.

Аптека була заснована у 1901 році Фредеріком Девехе, людиною, яка стояла біля витоків професійного руху фармацевтів Галичини. За його ініціативи і головування у 1897 році у Львові був проведений перший з’їзд фармацевтів Галичини. Він очолював аптекарське товариство у Львові і як його лідер активно боровся за права фармацевтів. Його аптека була невеличкою, скромно обладнаною, але завжди приваблювала людей низькими цінами і фахівцями, які надавали кваліфіковані поради. В аптеці постійно стажувалися молоді фармацевти - Фредерік Девехе вважав за свій професійний обов’язок передавати знання молодшому поколінню. За часів Польської держави, після смерті Ф. Девехе власницею аптеки була його донька.

Аптека «Під Фемідою» пережила Першу світову і українсько-польську війну 1918-1919 рр.; продовжувала існувати навіть за радянської влади, яка нівелювала все, що нагадувало попередні часи. В ній був збережений інтер’єр: старі аптечні шафи, неймовірної краси вітражі, які пережили руйнівні обстріли українсько-польської війни.

Вже за часів незалежності аптека була одним з небагатьох закладів цього типу в центрі міста, де можна було не тільки купити ліки за доступними цінами, а й отримати кваліфіковану консультацію досвідчених фармацевтів з великим стажем.

У 1996 р. колектив аптеки повернув аптеці історичну назву «Під Фемідою». Незважаючи на гостру конкуренцію і відкриття навкруги численних приватних аптек, аптека «Під Фемідою» була прибутковою і конкурентноздатною. Аптека, яка проіснувала більше, ніж сто років, мала своїх постійних клієнтів, кілька поколінь львів’ян користувалися її послугами.

Але заклад має нещастя знаходитися в центрі міста, біля університету, головної пошти, банків і офісів - місці, яке є золотим дном для приватного бізнесу. За часів незалежності, в кінці 90-х рр., коли проводилася приватизація аптек, місцева влада не дозволила колективу здійснити приватизацію, мотивуючи тим, що в центрі міста повинні бути збережені аптеки комунальної власності. Аптека успішно працювала і гідно виконувала соціальну функцію забезпечення населення медикаментами та предметами догляду за хворими. При продовженні та укладенні нової угоди оренди приміщення з січня 2008 р. Управління майном Львівської міської ради встановило орендну плату за приміщення у розмірі 5964,04 грн. в місяць, що в 30 разів перевищувало попередню суму орендної плати. Упродовж 2008 р. аптека сплатила за оренду 76 932 грн.; за 9 місяців 2009 р. – 70 167 грн., що привело до збитковості аптеки. Нині орендна плата становить 8 000 грн. із врахуванням інфляції.

Цікава деталь: у січні 2009 р. колективним підприємством «Львівське бюро експертів-оцінювачів» при визначенні суми орендної плати була проведена вартісна оцінка приміщення аптеки «Під Фемідою», яку призначило Управління майном міста за кошти закладу. Про результати оцінки колектив мав змогу довідатися тільки після затвердження Управлінням майна міста, а значить не міг оскаржити таке рішення. Дивно, що для визначення вартості одного кв метра площі, фірма брала за основу дані з газети «Ваш магазин». А для чого ж тоді існує БТІ, якщо їхні документи і дані абсолютно не беруться до уваги? Постає і інше запитання: Чи юридично правильно, що для визначення вартості приміщення аптеки беруться дані з періодичного видання? Відколи популярна газета стала юридичним документом, на який спираються державні органи влади у місті Львові? Чи має право державна влада використовувати «Ваш магазин» для оцінки вартості приміщень комунальних, тобто державних підприємств, зокрема закладів охорони здоров’я, якими згідно законодавства є аптеки.

Таке нарахування орендної плати є свідомо організованим заходом, спрямованим на знищення аптеки комунальної власності, яка до цього рішення була конкурентноздатною і прибутковою. Про яку прибутковість аптеки сьогодні можна говорити, адже вона ледь виживає, сплачуючи величезну орендну плату, податки до бюджету та заробітну плату працівникам. Немає коштів на закупівлю повного асортименту медикаментів, не говорячи вже про кошти на модернізацію аптеки, реставрацію та підтримку автентичних меблів, що становлять історичну цінність.

На численні звернення керівництва аптеки до Управління майном спільної власності області та депутатів міської і обласної ради про необґрунтованість такої високої оренди не було жодних відповідей. Будь-які спроби керівництва аптеки вирішити питання з орендою наштовхуються на глуху стіну, а в кулуарах місцевої влади і фармацевтичному середовищі Львова все переконливіше звучить версія, що за цим стоять окремі депутати Обласної ради, які давно вже пригледіли це місце, щоб перетворити його на дешевий фастфуд, адже це так вигідно - в самому центрі міста біля трьох корпусів університету продавати пиріжки студентам. Права аптеки повність ігноруються листом губернатора М. Кмітя про призупинення приватизації та інших інвестиційних проектів, за рахунок яких аптека могла б вийти з скрутного становищі. І ніхто не зважає на те, що це не тільки аптека, не тільки медичний заклад, який виконує важливу соціальну функцію по медикаментозному забезпеченню населення, це історична пам’ятка, збереження якої є прямим обов’язком місцевої влади всіх рівнів! Аптека з більше ніж столітньою історією, яка пережила австрійську, польську, радянську владу, дві світові війни, а за незалежної України може перетворитися на прибутковий заклад швидкого харчування і приносити прибутки окремим львівським депутатам! Але хто би звертав увагу на такі дрібниці, головне що ми маємо українську, національно свідому, патріотичну, демократичну місцеву владу, а те що вона знищує історичні пам’ятки, які століттями творили це місто - не має жодного значення.

Так виглядає, що майбутнє нашого міста  не за його культурно-історичною привабливістю, а за фешенебельними ресторанами, п’ятизірковими готелями, паркінгами і фастфудами наших депутатів. 

Переглянути фотографії інтер'єрів аптеки можна ТУТ

Автор: І. Мацевко.
Previous year   Previous month Березень 2020 Next month   Next year
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Сьогодні: 2020-03-29
Веб-портал створений за сприяння
Центру культурного менеджменту і
Творчої майстерні "Штука" та
за підтримки Управління культури
та туризму Львівської міської ради.
ГО 'Творча майстерня 'Штука' Львів відкритий для світу Львівська міська рада Центр культурного менеджменту © LvivStory.com, 2007-2020. Усі права застережено.
Використання матеріалів можливе лише з гіперпосиланням на веб сторінку www.lvivstory.com.
Думка редакції може не збігатись з думкою авторів.
Редакція не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Powered by siteGist CMS - Web Content Management System