RSS новин та анонсів на LvivStory.com
"20 раритетів Музею Соломії Крушельницької"

2009-05-18

18 травня 2009 о 16.00 відбудеться відкриття виставки "20 раритетів Музею Соломії Крушельницької", присвяченої Міжнародному Дню музею і 20-річчю діяльності Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Виставка експонуватиметься до 14 липня 2009 р.

Музей Соломії Крушельницької був заснований у 1989 році. як філія Літературно-меморіального музею Івана Франка. Основою збірки став Фонд Соломії Крушельницької (архівне позначення – ФСК). В нього увійшов особистий архів співачки, який зберігала племінниця С. Крушельницької Одарка Бандрівська. Впродовж наступних років у цей фонд надійшли матеріали від Івана Деркача та Михайла Головащенка – дослідників життя та творчості С.Крушельницької, членів родини співачки, колекціонерів та інших осіб. У цьому фонді зберігаються оригінальні фотографії Крушельницької, які представляють мистецьке та приватне життя артистки, її особисті речі, епістолярна спадщина, спогади родини та приятелів співачки, фотографії партнерів Крушельницької по сцені, афіші та програми концертів, нотна література та ін.

   Цінним надбанням Музею у 1994 році став унікальний архів львівського скрипаля та колекціонера Ярослава Грицая, який утворив окрему фондову групу Музею – Фонд Ярослава Грицая (ФЯГ). Тут зберігається більше 2,5 тисяч оригінальних грамплатівок, особливо цінними серед яких є платівки першої половини ХХ століття, випущені провідними фірмами звукозапису. Велику цінність представляють оригінальні фотографії відомих музичних діячів кінця ХІХ – першої половини ХХ століття з їхніми автографами. У колекції є також і багата збірка музикознавчої літератури.

   Наступний етап розвитку установи розпочався з надання Музею у 1995 р. статусу незалежної державної установи. Тоді була змінена його структура, збільшений штат, активізувалася діяльність. Була відкрита філія – меморіальний музей Станіслава Людкевича, і, відповідно, сформована нова фондова група – Фонд Станіслава Людкевича (ФСЛ). Налагоджувалася співпраця з музикознавцями, співаками, колекціонерами в Україні та за кордоном. Завдяки їм музейна колекція поповнювалася новими матеріалами, пов’язаними з видатними українськими музичними діячами, чиї імена в період радянського тоталітаризму були заборонені. Важливим завданням Музею у перші роки незалежності України стало відновлення пам’яті про незаслужено забутих митців. Популяризація музичних архівів здійснювалася через побудову тематичних виставок, проведення наукових читань, музичних вечорів, концертів.

   У цей період (1995-1997 рр.) сформувалися основні фондові групи Музею.

Фонд Модеста Менцинського (фММ) – створений у 1995 році, коли до Музею внук співака Ганс Менцинський зі Швеції передав особистий архів свого діда. У цьому фонді знаходяться оригінальні фотографії співака та його партнерів по сцені, афіші, програми концертів. музична критика, листування, особисте фортепіано М.Менцинського. До цього архіву надійшли й інші експонати від родини Менцинського в Україні, які розповідають про життя і творчість співака. Фонд Записів (фЗап) – створений у 1996 році. Тут зберігаються архівні грамплатівки із записами музичних творів у виконання відомих співаків, піаністів, скрипалів, а також сучасні аудіокасети та компактдиски. Фонд Історії Музею (ФІМ) – був створений у 1996 році. У ньому представлені сучасні фотографії, які розповідають про багатогранну діяльність музею від початку його заснування.

   Фонд Музичних Діячів (фМД) – створений у 1997 році. Зберігаються оригінальні матеріали, які розповідають про життя та творчість українських музичних діячів: Любки Колесси (є частина її приватного архіву), Іванни Синенької-Іваницької, Мирослава Скала-Старицького, Іри Маланюк, Миколи Колесси, Юрія Криха, Ніни Шевченко та багатьох інших. Основними експонатами тут є оригінальні фотографії, програми та афіші, архівна та сучасна література тощо.

   Музей Соломії Крушельницької став визнаним музичним осередком Львова. Утворилося особливе коло меценатів, друзів музею, шанувальників класичної музики, співпраця з якими визначила характер і напрямки подальшої роботи. Був організований музичний клуб “Sussurando”.

   У 2005 році, в зв’язку з надходженням особистих архівів Івана Деркача, Оксани Паламарчук, Марії Крушельницької, родини Мигалів та ін. у Музеї була створена нова фондова група – Фонд особистих архівів (ІОА).

   В останні роки перед нами постали нові завдання. Велику роль в оновленні стратегії відіграла участь у міжнародних проектах з музейного менеджменту і освітніх програм, міжнародних виставках “Українські співаки на польській сцені” у Варшаві (2006 р.) та “Wo ist Lemberg” в Берліні (2008 р.). Вдосконалилися форми роботи наукових працівників з відвідувачами. Для кожної категорії є свій метод: оглядові, індивідуальні екскурсії, інтерактивні музичні уроки-екскурсії для школярів, тематичні екскурсії-концерти для учнів і студентів спеціальних музичних закладів, лекції “Львів музичний” для слухачів курсів екскурсоводів, екскурсії іноземними мовами з концертами камерно-вокальної музики для іноземних туристів. Таким чином, робота установи спрямована на задоволення потреб та очікувань відвідувачів. Співпраця з ними є взаємно корисною, сприяє розвитку Музею, посиленню його ролі у сучасному суспільстві.

   У зв’язку з розширенням сфери діяльності, збільшення фондової колекції змінився напрямок розвитку Музею. Кінцеву мету можна сформулювати так: “Реорганізація Музею Соломії Крушельницької в мистецький центр “Музична кам’яниця” з метою збереження, наукового дослідження і популяризації скарбів музичної культури Галичини”. Перші кроки вже зроблені. Було проведено відселення та реконструкція однієї квартири, обладнання фондосховища, заходи по водовідведенню, реставрація брами будинку. На черзі – відселення ще однієї квартири.

   Концептуальною основою стратегії Музею у даний час залишається збереження архіву та меморіального будинку Соломії Крушельницької. Зростання фондової колекції, яка нині нараховує 18 тисяч одиниць збереження, відкриває нові вектори діяльності Музею – каталогізація фондів, переведення архівних грамзаписів на цифрові носії, здійснення наукової та видавничої роботи.

Детальніше - www.salomeamuseum.lviv.ua

Previous year   Previous month Серпень 2020 Next month   Next year
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Сьогодні: 2020-08-10
Веб-портал створений за сприяння
Центру культурного менеджменту і
Творчої майстерні "Штука" та
за підтримки Управління культури
та туризму Львівської міської ради.
ГО 'Творча майстерня 'Штука' Львів відкритий для світу Львівська міська рада Центр культурного менеджменту © LvivStory.com, 2007-2020. Усі права застережено.
Використання матеріалів можливе лише з гіперпосиланням на веб сторінку www.lvivstory.com.
Думка редакції може не збігатись з думкою авторів.
Редакція не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Powered by siteGist CMS - Web Content Management System