RSS новин та анонсів на LvivStory.com
Ювілей Наукової бібліотеки ЛНУ

2008-10-15

Львівський національний університет імені Івана Франка 15-17 жовтня відзначає 400-ліття від дня заснування однієї з найстаріших книгозбірень України – Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.

До ювілею у Львові відбудеться презентація Відкритого гуманітарного архіву «АНТРОПОС» Наукової бібліотеки та Центру гуманітарних досліджень ЛНУ ім. І. Франка, міжнародна наукова конференція, вийдуть друком нові видання, збірники та першодруки.

Спільно з науковою бібліотекою Центр гуманітарних досліджень Львівського національного університету імені Івана Франка створив електронний архів АНТРОПОС з відкритим доступом до наукових матеріалів. Архів відкритий для діяльних спільнот, інституцій та окремих дослідників, готових розміщувати для тривалого зберігання й доступу власні наукові монографії, статті, рецензії, огляди, джерельні матеріали і бази даних, музейно-архівні колекції, дослідницькі й культурні проекти, навчальні матеріали, презентації, каталоги й бібліографії. Архів містить акредитаційні роботи магістрантів і докторантів, статті та доповіді науковців, та у форматі електронних журналів – матеріали щорічника «Соло триває… нові голоси» й серії «Університетські діалоги», а також наукові матеріали наших партнерів та доброзичливців.

«Це один з найперших архівів України, що підтримує Міжнародний протокол обміну метаданими. Зараз а архіві роботи 999 авторів, як з України, так і зі світу. Кожен з учасників архіву може створювати, наповнювати та редагувати власні розділи та збірки за напрямками: археологія, архітектура, історія, право, театрознавство, філософія та інші», - повідомила директор Центру гуманітарних досліджень Олена Галета. 

Під час відзначення ювілею бібліотеки відбудеться презентація проекту для гуманітарних інституцій та кафедр Університету. Адреса архіву: www.dspace.humanities.org.ua.

З нагоди святкування 400-річчя наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка та за вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи у м. Львові  міський голова Львова Андрій Садовий відзначив подяками працівників наукової бібліотеки. Зокрема подяки міського голови отримали бібліотекарі Галина Калініна та Світлана Шиндировська.

Календар заходів з нагоди ювілею бібліотеки - ТУТ

Довідка

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка – найстаріша серед бібліотек вищих закладів освіти в Україні. Заснована у 1608 р., як бібліотека при Львівському єзуїтському колегіумі (Bibliotheca Collegii Societatis Lesu), якому за дипломом короля Яна Казимира від 20 січня 1661 року було надано “гідність академії та титул університету”. За провінційними записами та заповітами фонд бібліотеки майбутнього університету почав формуватися між 1599 та 1600 рр. Найдавніші записи до бібліотеки Львівського єзуїтського колегіуму датовані 1601 роком в книгах: “Мартирологій римсько-католицької церкви”, Антверпен, 1580 р. та “Неттер Т. Наука давніх віри католицької церкви”, Венеція, 1571 р.

Історичний шлях бібліотеки відбився на складі і характері книжкових скарбів. ХVІІ і ХVІІІ століття залишили у фондах значну кількість видань латинською мовою з юриспруденції, філології і теології.

У фондах бібліотеки зберігаються унікальні колекції відомих бібліофілів. Серед них бібліотеки князів Чарторийських (25 тис. томів з історії народів Заходу, Сходу, історії релігії, географії та ін.), князя Йозефа Саби Козебродського (хронологічні рамки зібрання – ХІІ-ХVII ст.ст.). У фондах бібліотеки 1582 рукописи ХІІ-ХХ ст.., 49 інкунабул, 963 палеотипи, 1740 графічних, образотворчих та 1506 картографічних  видань, численні слов янські та західно-європейські стародруки, мініатюрні книжки, прижиттєві та перші видання класиків науки, інші раритети. З документів фонду іноземних видань, які мають велику цінність, треба зазначити: найбільш повну збірку “полоністики”; зібрання різних офіційних, документальних і статистичних матеріалів Австро-Угорщини, у т.ч. збірку законів Галичини з 1772 р.; повне зібрання протоколів та стенограм засідань Австрійського парламенту і крайових сеймів Польщі і Австрії.

Все це робить бібліотеку унікальним фондоутримувачем за повнотою зберігання репертуару реґіональних видань.

Сьогодні, як багато профільний науково-інформаційний та культурологічний центр,  бібліотека спрямовує зусилля на реалізацію цілого комплексу заходів з питань формування, організації, розкриття та збереження бібліотечних фондів; популяризацію наукової, художньої та суспільно-політичної літератури; підвищення якісного рівня обслуговування користувачів; розширення бібліотечних та інформаційних послуг; удосконалення довідково-пошукового апарату, ведення науково-дослідної, науково-видавничої та науково-методичної роботи; поступове створення автоматизованої бібліотечної інформаційної системи; розвиток функцій методичного центру бібліотек ВЗО Західного регіону.

Бібліотечний фонд налічує 2,9 млн.од. зберігання більш ніж 140 мовами та діалектами світу. Щорічне поповнення становить 35 - 40 тис. примірників. До бібліотеки надходять практично усі, за профілем комплектування, періодичні видання України – 172 назви, чужоземна періодика – 165 назв. Університетська книгозбірня підтримує традиційний книгообмін з провідними бібліотеками, науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами багатьох країн світу. Тільки в Україні нараховується 80 партнерів з книгообміну, крім цього 110 іноземних наукових закладів і установ. Найбільш активно здійснюється обмін з Польщею та Німеччиною.

Щороку бібліотека обслуговує 70 тисяч читачів, яким видає  1,5 млн. книг та інших видань. Окрім студентів, викладачів, науковців університету, її фондами та інформаційними послугами користуються студенти і викладачі інших навчальних закладів, фахівці різних галузей господарства, науки та культури, органів державного управління, а також вчені та студенти чужоземних країн. Бібліотека має гнучку систему бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування, яка включає абонементи і читальні зали для різних категорій читачів.

Наукова діяльність бібліотеки здійснюється у двох напрямах – науково-дослідна та науково-видавнича.

джерело: Прес-служба ЛМР

Previous year   Previous month Серпень 2020 Next month   Next year
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Сьогодні: 2020-08-10
Веб-портал створений за сприяння
Центру культурного менеджменту і
Творчої майстерні "Штука" та
за підтримки Управління культури
та туризму Львівської міської ради.
ГО 'Творча майстерня 'Штука' Львів відкритий для світу Львівська міська рада Центр культурного менеджменту © LvivStory.com, 2007-2020. Усі права застережено.
Використання матеріалів можливе лише з гіперпосиланням на веб сторінку www.lvivstory.com.
Думка редакції може не збігатись з думкою авторів.
Редакція не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Powered by siteGist CMS - Web Content Management System