Музей славетної української співачки розташований в її колишньому будинку, який вона купила у 1903 роцідля своєї родини. Соломія Крушельницька (1872-1952), всесвітньо відома оперна співачка, в той час гастролювала в різних країнах світу, а з 1910 р. постійно мешкала у м. Віареджо (Італія), до Львова навідувалася лише в гості. Один з таких гостинних візитів, у серпні 1939 р., став для С. Крушельницької поверненням на батьківщину... Після встановлення у Львові радянської влади, будинок перейшов у державну власність, а Соломії Крушельницькій залишили чотири кімнати на другому поверсі. Тут вона жила впродовж 1939-1952 рр. зі своєю наймолодшою сестрою Анною.
У 1978 р. на фасаді будинку було встановлено меморіальну таблицю С. Крушельницької (скульптор – Е. Мисько), а в 1993 р., вшановуючи велику артистку, вулицю перейменували на честь Соломії Крушельницької. Саме тут, на другому поверсі будинку № 23 розташувався музей. Музей постав завдяки жертовній праці Одарки Карлівни Бандрівської (1902-1981), племінниці С. Крушельницької, яка своє життя присвятила збереженню пам’яті і примноженню слави Соломії Крушельницької. Вона зібрала безліч документів, особистих речей, фотографій, пов’язаних з життям та сценічною кар’єрою славетної співачки. Цей архів став основою експозиції музею і є вагомою часткою всієї фондової збірки, яка налічує понад 16 тисяч одиниць збереження.
Велику цінність становлять експонати, передані до музею дослідниками творчості С. Крушельницької Михайлом Головащенком та Іваном Деркачем. З року в рік фондова колекція поповнюється матеріалами, які дарують музею його шанувальники з усіх куточків світу. Збагатили фондову колекцію особисті архіви Одарки Бандрівської, Модеста Менцинського, Любки Колесси, Ніни Шевченко, Мирослава Скала-Старицького, Юрія Криха, Ярослава Грицая, Михайла Попіля та багатьох інших митців. На основі цих матеріалів працівники музею ведуть широку дослідницьку роботу, публікуючи результати своєї праці в наукових збірниках та періодичних виданнях.
Музично-меморіальний музей С. Крушельницької у Львові розпочав свою діяльність у перші дні жовтня 1989 року спочатку як відділ Львівського літературно-меморіального музею Івана Франка, а в 1995 р. став самостійною державною установою. Музей бере активну участь у міжнародних фестивалях оперного мистецтва імені С. Крушельницької, які проходять у Львові. На матеріалах фондової збірки музею були створені документальні фільми, зокрема “Соломія Крушельницька” (режисер І. Мудрак, Львів, “Міст”, 1994) “Два життя Соломії” (режисер О. Фролов, Київ, “Контакт”, 1997), підготовлено телепередачу з циклу “Імена” (2004).
На основі фондової колекції працівники музею підготували до друку книги, буклети, зокрема, Путівник по експозиції Музично-меморіального музею С.Крушельницької у Львові; “Науково-методичні праці” Одарки Бандрівської (Л., 2002); друге, доповнене видання “Спогадів” М. Голинського (Л., 2006), а також три випуски “Каталогу тематичних виставок” (редактор-упорядник Д. Білавич), які вміщують інформацію про виставкову діяльність музею протягом 1992-2006 рр.
Експозиція побудована на оригінальних матеріалах кінця ХІХ – першої половини ХХ століття. Розділи експозиції: “Дитинство і роки навчання С. Крушельницької”, “Перші виступи на сцені”, “Зв’язки Крушельницької з діячами української культури”, “Неперевершена ваґнеристка”, “Примадонна варшавської опери”, “Українка рятує “Чо-Чо-Сан”, “Крушельницька, Ріхард Штраус, Артуро Тосканіні в “Ля Скала”, “С. Крушельницька – камерна співачка”. Вони розповідають про життя та сценічну діяльність співачки, її родину та мистецьке оточення.
Оглядаючи кімнати музею, ви перенесетеся у світ музики і театру, глибше зрозумієте особистість Великої артистки, яка все своє життя присвятила служінню високому мистецтву, здобула світове визнання і славу для України.