RSS новин та анонсів на LvivStory.com
Виставка "Іван Руткович. Жовківський іконостас"

11 вересня 2009 року  о 16. 00 в Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького (пр. Свободи, 20) відбудеться відкриття виставки «Іван Руткович. Жовківський іконостас (1697 - 1699 рр.)» на якій вперше в повному обсязі будуть представлені ікони та фрагменти декоративного різьблення іконостаса церкви Різдва Христового із Жовкви. 

Виставка триватиме до 8 листопада 2009 року й супроводжуватиметься вичерпними науково-популярними коментарями, документальними матеріалами, мультимедійним проектом віртуальної реконструкції іконостаса.       

Іконостас у своєму первинному вигляді, попри  багатство кольору, різьби та позолоти, розбудованість сюжетів, об’єднаних у тематичні цикли, вражав ще й своїми розмірами – 10,85х11,87 м. Структуру іконостаса творило сім рядів: намісний, додатковий (з композиціями євангельського змісту), ряд неділь П’ятидесятниці, празниковий, ряд Моління й пророчий. Увінчувало іконостас Розп’яття з пристоячими. Під ним містився картуш, на якому було зображено зняття з хреста, а обабіч хреста – сцени Страстей Господніх.      

У Жовківській пам’ятці відобразилися  чи не всі новації, які було впроваджено  до українських іконостасів у XVII ст. Зокрема, йдеться про розміщений над намісним ряд додаткових ікон зі сценами Старого й Нового Завіту та ряд неділь П’ятидесятниці, що трапляється виключно в західноукраїнських ансамблях. Наслідуючи львівських майстрів поч. XVII ст., І. Руткович використав тему Страстей Господніх, що досить рідко з’являлася в іконостасах. Іконописець завершив композицію ансамблю Розп’яттям з пристоячими, які розмістив у легких, ажурних картушах обабіч хреста. Одним із особливих нововведень І. Рутковича є впровадження до апостольського ряду, крім зображення імператора Костянтина, постаті князя Володимира Великого, що сприймається як дослівне трактування його рівноапостольності.

Сьогодні  іконостас церкви Різдва Христового з Жовкви є етапною пам’яткою не лише творчості Івана Рутковича, але й усієї спадщини Жовківського малярського осередку. Разом із іншими нечисленими знаковими пам’ятками тієї епохи ансамбль залишається яскравим свідченням розквіту українського мистецтва в XVII – на початку XVIII ст.

джерело: Національний музей

Previous year   Previous month Липень 2020 Next month   Next year
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Сьогодні: 2020-07-11
Веб-портал створений за сприяння
Центру культурного менеджменту і
Творчої майстерні "Штука" та
за підтримки Управління культури
та туризму Львівської міської ради.
ГО 'Творча майстерня 'Штука' Львів відкритий для світу Львівська міська рада Центр культурного менеджменту © LvivStory.com, 2007-2020. Усі права застережено.
Використання матеріалів можливе лише з гіперпосиланням на веб сторінку www.lvivstory.com.
Думка редакції може не збігатись з думкою авторів.
Редакція не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Powered by siteGist CMS - Web Content Management System